CZ EN DE
Zážitkově-herní teambuilding

Horní Orlice, areál Dračí Skála, 14. a 15. června 2018 - Celá akce začala odjezdem ve čtvrtek 14. června v 7.15 hod. od firmy Bühler. Vlastní odjezd i cesta proběhla hladce, byli jsme tedy dle časového harmonogramu v areálu Dračí Skály včas.

Úplně první aktivita, kterou jsme museli zvládnout, byla snídaně společně se ZŠ z Hradce Králové, se 70 žáčky z 5. a 6. tříd. Bylo to jen ku prospěchu věci, protože naše skupina čítala 7 chlapců, 1 děvče a 2 vedoucí. V tomto počtu bychom se v tak velkém areálu asi ztratili, ale díky tomu byl všude kolem slyšet smích a byla vidět neúnavná aktivita mladších dětí. I oni si museli zvyknout na cizí skupinu a naučit se vzájemně se tolerovat.  Ubytování bylo ihned po snídani, tentokrát ve 4-místných chatkách.

Rychle jsme se převlékli do sportovního a vyrazili na sraz s instruktorem, kde jsme se dozvěděli časový režim dne i celý program. Hned po prvních slovech hlavního instruktora bylo jasné, že program bude velmi nabitý, rozmanitý a osobní volno se bude počítat pouze v minutách. Teambuildingový program začínal seznamovací aktivitkou s názvem 1 minuta. Každý měl 60 vteřin (ani o vteřinu více či méně) na to, aby se představil a řekl o sobě vše důležité a zajímavé. Byla to velká zkušenost pro všechny žáky, ale nutno dodat, že zvládli úkol dobře. Navzájem jsme se dozvěděli zajímavá fakta o ostatních.

Následovala prohlídka celého areálu, která končila na hřišti, kde začínal vlastní program. Ostrá akční hra Cirkulárka, kdy kluci a děvče po sobě házeli kotoučem cirkulárky (míčem) a přicházeli tak o končetiny. Během chvilky se na zemi povalovalo několik beznohých a bezrukých. Další hra přenesla skupinu do světa kriminalistiky - na základě 30 faktů bylo třeba zjistit vraha, čas vraždy, vražednou zbraň a motiv. Osmičlenná skupinka zvládla případ za rekordních 18 minut. Po té následoval stěžejní program, Dobývání hradu LARPovými luky a šípy s měkčeným hrotem, který trval až do oběda.

Vytoužený oběd byl ve společné jídelně opět se všemi učastníky Dračí skály. Výborného jídla bylo jako vždy dostatek s možností si přidat. Zde se nabídla další příležitost poznat, že jsme měli velmi šikovnou kuchařku. Chvilka poledního klidu byla krátká a po 30 minutách následoval další program. 

Odpoledne začalo rychlým postřehovým Soubojem ninjů, úkolem bylo ochromit protivníka dotekem ruky na jeho paže. Následovala hra Uřvaní vikingové, šlo o vyřazovací hru pro celý tým v kruhu. Vítězem se stal ten, kdo zvládl chaos ve velení. Další hra s názvem Gordický uzel, celý nevidomý tým v kruhu náhodně ve dvojici spojil pravé ruce, pak levé, po získání zraku celý tým spolupracoval a zkoušel velmi zašmodrchaný uzel z pevně se držících rukou rozmotat.

Po načerpání sil z odpolední svačiny jsme vyrazili do nedalekého lesa.  Proběhla zde veliká celotáborová hra, přidali jsme se k mladším dětem ze školy v přírodě. Cílem bylo strategicko-ekonomicky namáhat mozek a získat co nejvější množství peněz, buďto obchodem anebo bojem.

V rámci večeře byl plánovaný večerní ohýnek se slavnostním zapálením od našich mladších kamarádů. Jídla opět dostatek, každý si mohl dle libosti opéct buřtíky, vzít si nemalé množství čerstvé zeleniny. Tím, ale program nekončil. Byla již roztopená přírodní sauna, včetně bazénu s klouzačkou na ochlazení. A této možnosti využili všichni z naší party. Poslední závěrečný blok tohoto dne dostával nádech duchařiny, kde jsme se dozvěděli o tajemných historkách a skutcích z historie i přítomnosti hlavní budovy a blízkého okolí. Za osvětlení pouze při svíčkách na nás tajemná atmosféra zapůsobila a k přesunu k poslední hře se nikomu moc nechtělo. Svíčkový fotbal, kdy stál tým Bühler proti zbytku světa, kde každý hráč měl svoji zapálenou svíčku, plamínek si chránil, ale zároveň se snažil vyřadit soupeře sfouknutím jeho plamínku i plamínku celého týmu.

V pátek byl budíček v 7:30 hod., k snídani jsme dostali chléb s pomazánkou a výborný borůvkový koláč. Po pár minutách na osobní hygienu, jsme se setkali ve společenské místnosti k dalšímu programu. Vyrazili jsme do lesa, kde jsme si vyzkoušeli uzlovací bojovku. Dva lidožravé kmeny si vzájemně osvobozovali svázané vězně - oběma se to dříve či později povedlo. Z místa na místo jsme se v lese přesouvali v rámci kontaktní bojovky Na ocásky. Bojovalo se o šátky, dva týmy po 4 žácích brali soupeřům šátky přidělané k pasu a docházelo tak ke krátkému vyřazení z boje. Při návratu do tábora jsme objevili plantáž divokých lesních jahod, všichni si nasbírali tolik, co hrdlo ráčí a pokračovali jsme v cestě. Poslední aktivitu, kterou si tým vyžádal bylo zopakovat Dobývání hradu, takže nebyl důvod nevyhovět.

Následoval úklid chatek, abychom vše předali, jak jsme převzali a pak spěch na rychlý výborný oběd. Autobus přijel přesně, bezpečně nás odvezl domů, postupně jsme se loučili s kolegy, co mají domov při trase. Naše akce skončila ve 14.00 hod. přesně tam, kde začala.

Zhodnocení akce:

Odvezli jsme si opět (stejně jako vloni) pochvalu hlavního instruktora jako jeden z nejšikovnějších a nejsoudržnějších týmů, co je navštívil. Ohlasy žáků byli kladné, což dokazovalo jejich nadšení při řešení nejrůznějších úkolů a plnění aktivit.

Cíl (dle propozic):

Program je organizován kvalitně a smysluplně, je zaměřený na společný kolektivní prožitek a stmelení skupiny.

Smyslem teambuildingu je stmelení skupiny zaměřené na efektivní spolupráci při řešení úkolů formou her a komunikace uvnitř každé skupiny.

Vyhodnocení cíle:

Z mého pohledu byl cíl opět 100% splněn a navíc překročen o poznání jednotlivých členů týmů z takových stran, ze kterých při běžné školní výuce to není možné. Mnoho žáků se otevřelo během celé akce, ukázali své stránky, i ty co zůstávají běžně skryté. Mě tato akce doplnila informace o jejich charakterech a celkově jsem cítil další stmelení týmu. Moc děkuji za umožnění této akce. Myslím, že bude moc fajn v této tradici pokračovat, protože má opravdu moc velký smysl pro každého člena týmu (žáka ročníku) včetně vedoucích.

Aleš Dytrt

2018 06 29 zazitkove22018 06 29 zazitkove22018 06 29 zazitkove2

© 2014 - 2016 Bühler CZ, s.r.o. Žamberk,  Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz