CZ EN DE
Žáci oboru Obráběč kovů si prohlubovali odborné znalosti

Žáci 2. ročníku Obráběč kovů navštívili v pátek 22.6.2018 výrobní závod LDM v České Třebové, kde si při odborném výkladu Milana Martince prohlédli celou firmu.

Firma LDM, spol. s r. o. byla založena třemi společníky, bývalými zaměstnanci Sigmy Česká Třebová v polovině roku 1991. Od svého vzniku je stále zaměřena na výrobu průmyslových armatur. Historie výroby armatur v České Třebové se datuje od roku 1909, kdy Josef Jindra založil firmu se stejnojmenným názvem. V roce 1919 se spojuje se společníkem Václavem Šreflem a vzniká tak společnost s názvem Šrefl a Jindra, později byla registrována jako Jindra a Šrefl. Tehdejší výrobní program zahrnoval širokou paletu výrobků od drobných mosazných vodovodních armatur přes armatury plynové až po armatury pro páru z lité oceli, včetně ventilů pojišťovacích pro páru.

Koncem roku 1929 se oba společníci rozcházejí a každý z nich zakládá v České Třebové svoji továrnu na armatury. V roce 1948 byly obě firmy znárodněny, postupem času měnily svoje názvy, až byly v roce 1975 začleněny do světoznámého československého koncernu Sigma Lutín. Také Sigma Česká Třebová prošla privatizací a stala se akciovou společností, nicméně ale v roce 1995 zkrachovala. Firma LDM ji v dražbě koupila a stala se tak pokračovatelem dnes již více jak stoleté tradice výroby průmyslových armatur v České Třebové. V současné době je LDM silně proexportně orientovaná firma s více než 220 zaměstnanci a armatury LDM jsou používány prakticky po celém světě, zejména v energetice, průmyslu, dále také v teplárenství. Výrobní program zahrnuje armatury regulační, uzavírací a pojistné a lze se s nimi setkat téměř ve všech oborech lidské činnosti, kde je zapotřebí regulace průtoku, tlaku nebo teploty. Firma má přímé zastoupení na Slovensku, v Polsku, Bulharsku, Německu, Rusku a Kazachstánu.

Kromě historie výroby jsme se dozvěděli i spoustu zajímavostí o materiálech pro výrobní součásti armatur, vytvořili si představu o odlitcích a navařování nerezových sedel do odlitků, prošli si všechny úseky obrobny. I zde jako v naší firmě obrábí na obráběcích strojích Mori Seiki a velmi si je pochvalují. Kromě moderních CNC obráběcích center využívají i staré konvenční stroje, některé jsou pomalu muzejní kousky. Kromě obrobny mají vlastní lakovnu (zde je plánovaná rekonstrukce), řezání laserem a vodním paprskem, montáž a expedici.

Exkurze byla opravdu velmi zajímavá, poučná a padlo i mnoho dotazů na průběh a přesnost výroby. Dopravu na odbornou exkurzi zajistila naše firma Bűhler.

Aleš Dytrt

2018 07 03 obrabec22018 07 03 obrabec22018 07 03 obrabec22018 07 03 obrabec2

© 2014 - 2016 Bühler CZ, s.r.o. Žamberk,  Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz