CZ EN DE

Aktuálně nabízíme
tyto volné pozice:

Technický kontrolor kvality, CNC obráběč, Elektromontér, Elektronik, Konstruktér elektro, Koordinátor zavádění nových výrob, Lakýrník, Manipulant plechové výroby, Montážní dělník, Nástrojař, Obsluha práškové lakovny, Řidič VZV, manipulant... kompletní nabídka...

 

Žáci oboru Obráběč kovů si prohlubovali odborné znalosti

Žáci 2. ročníku Obráběč kovů navštívili v pátek 22.6.2018 výrobní závod LDM v České Třebové, kde si při odborném výkladu Milana Martince prohlédli celou firmu.

Firma LDM, spol. s r. o. byla založena třemi společníky, bývalými zaměstnanci Sigmy Česká Třebová v polovině roku 1991. Od svého vzniku je stále zaměřena na výrobu průmyslových armatur. Historie výroby armatur v České Třebové se datuje od roku 1909, kdy Josef Jindra založil firmu se stejnojmenným názvem. V roce 1919 se spojuje se společníkem Václavem Šreflem a vzniká tak společnost s názvem Šrefl a Jindra, později byla registrována jako Jindra a Šrefl. Tehdejší výrobní program zahrnoval širokou paletu výrobků od drobných mosazných vodovodních armatur přes armatury plynové až po armatury pro páru z lité oceli, včetně ventilů pojišťovacích pro páru.

Koncem roku 1929 se oba společníci rozcházejí a každý z nich zakládá v České Třebové svoji továrnu na armatury. V roce 1948 byly obě firmy znárodněny, postupem času měnily svoje názvy, až byly v roce 1975 začleněny do světoznámého československého koncernu Sigma Lutín. Také Sigma Česká Třebová prošla privatizací a stala se akciovou společností, nicméně ale v roce 1995 zkrachovala. Firma LDM ji v dražbě koupila a stala se tak pokračovatelem dnes již více jak stoleté tradice výroby průmyslových armatur v České Třebové. V současné době je LDM silně proexportně orientovaná firma s více než 220 zaměstnanci a armatury LDM jsou používány prakticky po celém světě, zejména v energetice, průmyslu, dále také v teplárenství. Výrobní program zahrnuje armatury regulační, uzavírací a pojistné a lze se s nimi setkat téměř ve všech oborech lidské činnosti, kde je zapotřebí regulace průtoku, tlaku nebo teploty. Firma má přímé zastoupení na Slovensku, v Polsku, Bulharsku, Německu, Rusku a Kazachstánu.

Kromě historie výroby jsme se dozvěděli i spoustu zajímavostí o materiálech pro výrobní součásti armatur, vytvořili si představu o odlitcích a navařování nerezových sedel do odlitků, prošli si všechny úseky obrobny. I zde jako v naší firmě obrábí na obráběcích strojích Mori Seiki a velmi si je pochvalují. Kromě moderních CNC obráběcích center využívají i staré konvenční stroje, některé jsou pomalu muzejní kousky. Kromě obrobny mají vlastní lakovnu (zde je plánovaná rekonstrukce), řezání laserem a vodním paprskem, montáž a expedici.

Exkurze byla opravdu velmi zajímavá, poučná a padlo i mnoho dotazů na průběh a přesnost výroby. Dopravu na odbornou exkurzi zajistila naše firma Bűhler.

Aleš Dytrt

2018 07 03 obrabec22018 07 03 obrabec22018 07 03 obrabec22018 07 03 obrabec2

© 2014 - 2016 Bühler CZ, s.r.o. Žamberk,  Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz