CZ EN DE
Žáci mohou „ochutnat“ uvažovanou budoucí profesi v Bühleru

Žamberská firma Bühler pozvala na sobotní dopoledne 15. listopadu žáky rozhodující se o svém budoucím povolání a jejich rodiče k prohlídce svých provozů a veškerého zázemí. Dokonce jim umožní zážitek - vyzkoušet si práci „naostro" a děti si odnesou i suvenýry v podobě „svých" výrobků. „Připravili jsme pro ně ochutnávku, jak se v dnešní moderní strojírenské firmě pracuje a naši průvodci jim postupně představí práci na 16 stanovištích v  provozech na obrábění kovů, zpracování plechů a montáže průmyslových výrobků, i na pracovišti kontroly kvality s nejmodernější měřicí technikou," říká ředitel Jiří Appeltauer, který garantuje bezpečnost ukázek i celé prohlídky.

Firmu již některé školy navštívily. „Svůj smysl však má, když do provozu přijdou s dětmi i jejich rodiče a klidně i babička s dědečkem, kteří jsou jim největšími poradci při volbě učiliště nebo střední školy," říká ředitel a dodává: „V rozhodování jim chceme pomoci a případné adepty o studium technických oborů – a nejen je – budeme rádi inspirovat."

A na co je možné se těšit?

Připraveny jsou ukázky simulací obrábění na počítači CAM, ukázka systému 5 S - uspořádání nářadí, praktická ukázka soustružení šachové figurky, kde si děti sami budou moci upnout váleček hliníku a za pomocí tlačítka „bezpečně vyrobit" figurku, která pak bude jejich suvenýrem. Stejně, jako žeton do nákupního vozíku s vyrytým monogramem, který vyrobí mikroúderem pomocí popisovačky. Mohou si také zkusit, jak vypadá práce svářeče v ochranném oděvu a zda umí svářečkou rovně udělat svár, budou měřit na digitálním výškoměru a budou si moci „pohrát se stavebnicí". „Na pracovišti montování stavebnicových přípravků si budou moci vyzkoušet smontovat stavebnici podle fotografie, někteří se pokusí i vymyslet vlastní variantu," říká Stanislav Hudák, šéf tréninkového střediska.

Na „konečné" zážitkového dne na ně bude čekat expozice smontovaných výrobků, robotů, převodovek, sestav, či expozice obrobků. Odpovíme také na otázky týkající se uplatnění učňů a studentů škol v našem podniku nebo obecně ve strojírenských firmách. „Těšíme se na děti i jejich rodiče. Naše firma má v regionu stoleté kořeny a v poslední době se dynamicky rozvíjí, postavili jsme novou halu a modernizujeme provoz, proto máme trvale zájem o kvalifikované pracovníky. Naši lidé zanechávají své otisky na výrobcích do celé Evropy, ale i do Indie, Afriky, Brazílie a jiných dalekých zemí. Práci u nás najdou ti, kteří budou chtít dobře zvládnout své řemeslo. Při nástupu jim pomůžeme v našem vlastním tréninkovém středisku," vysvětluje ředitel Jiří Appeltauer.

Budoucí obráběči kovů se budou brzy učit přímo v podniku

Spolu s ředitelkou Střední školy řemesel, obchodu a služeb Zuzanou Pecháčkovou a za podpory Pardubického kraje pomáhá Bühler CZ nastartovat nový učební obor Obráběč kovů, do kterého se mohou hlásit studenti již od školního roku 2015 – 2016.

Obor podpořil hejtman Martin Netolický. Se starostou města, ředitelkou školy i zástupcem největšího zaměstnavatele ve městě nedávno v Žamberku diskutoval právě o využití prvků duálního vzdělávání. „Společnost Bühler, která se zabývá strojírenskou výrobou, na jednání garantovala prostřednictvím ředitele Jiřího Appeltauera zajištění praxe žáků nově vznikajícího oboru. Budoucí obráběči kovů se budou učit přímo v podniku na strojích, které v oboru patří k nejmodernějším. Ještě cennější je možnost získání pracovního místa. Aktuálně firma poptává několik desítek nových zaměstnanců," shrnul jednání hejtman Martin Netolický. „Tento projekt má naši plnou podporu, těžko bychom mohli financovat takové vybavení, které nabídne podnik. Pro školu, zaměstnavatele, ale především žáky je to výborná příležitost. Je to přesně ta cesta, kterou chceme, aby se odborné školství v kraji ubíralo," doplnil hejtman.

Zdenka Hanyšová Celá

© 2014 - 2016 Bühler CZ, s.r.o. Žamberk,  Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz