CZ EN DE
Vypuštění meteorologického balónu - Fík 3

Již potřetí se pan učitel Jiří Hovorka ze ZŠ 28.října v Žamberku se svými žáky pustil do vědeckého projektu s názvem Fík 3. Projekt měl za cíl vytvořit amatérský výškový rekord ve výstupu meteorologického balónu střední třídy napuštěný plynem Heliem a měření maxima radiace nad územím ČR. I letos mu byli partnery za Akademii věd pan Kákona a za ČVÚT pan Kovář, které tento projekt zaujal a výsledky použijí v dalších výzkumech.

 

Tak jak to vše bylo? Začátkem školního roku pan Hovorka vytvořil tým žáků z 9. třídy ve složení 5 děvčat a 3 chlapců a Fíka (skutečně se jedná o pejska, který se jmemuje Fík a je maskotem). Začali společně projekt připravovat, a to k termínu vypuštění v sobotu, 27. ledna 2018.

Dle vývoje počasí se místo startu přesunulo z Turnova na letiště v Příbrami. Start byl naplánován na 8:00 hod. ráno, ale díky složitým oznamovacím povinnostem do Centra letového provozu a získání povolení ke startu se čas vypuštění posunul na 9:45 hod.

Do té doby se pilně pracovalo na výpočtech množství plynu v balónu dle aktuálního vývoje počasí, na perfektním upevnění všech přístrojů, padáku a kamery k balónu. Čas startu byl dodržen, vše proběhlo dle plánu a balón začal stoupat rychlostí 6 m/s. Díky internetové aplikaci Haphup, kterou jsme si naistalovali do mobilního telefonu se mohlo vše sledovat živě i s výpočtem místa dopadu. To bylo vypočteno do okolí Rožnova pod Radhoštěm. Díky silnému proudění vzduchu ve výšce 30km se ale místo dopadu neustále měnilo, protože rychlost balónu byla i 91 m/s (tj. 327 km/h).

Hned po startu vyrazil konvoj tří aut, který sledoval dráhu balónu a měl za cíl dohledat balón po jeho dopadu, vyzvednout všechny přístroje a vyhodnotit záznamy.

Ale už teď víme, že balón vystoupal po 2:25 hodinách do výšky 34 361m a na zem dopadl ve 12:31 hod. dle přesně vypočtených GPS souřadnic. Ty nám ukázaly místo 20km jihovýchodně od polského Krakowa, v pusté krajině. Dohledání by komplikovala tma, ale naštěstí se tak nestalo. Po zveřejnění informací o letu a dopadu balónu na polských sociálních sítích, byl balón nalezen a předán studentovi z České akademie věd. Ten vše přivezl do Čech a naše pouť tak skončila těsně před Ostravou. Nyní se vyhodnocují údaje z přístrojů o průběhu letu. Z přístroje zvaný dozimetr se vypočítávají hodnoty radiace naměřené po celou dobu letu, který přístroj shromažďoval.

Musím říci, že celá sobotní akce byla velmi zajímavá. Jen sledovat přípravy a velkou snahu všech přítomných ke splnění cíle. A taky velmi poučná z informací od pánů z České akademie věd, ČVÚT i od pana učitele. Myslím, že jsem se s tímto týmem nesetkal naposledy. Projekt Fík 3 je přihlášen do soutěže Festival vědy a techniky pro děti a mládež (Amavet) v Pardubicích, kde se 8. a 9. března 2018 uskuteční XI. ročník krajského kola této soutěže.  

Aleš Dytrt, 29.01.2018

2018 01 30 balon32018 01 30 balon2

© 2014 - 2016 Bühler CZ, s.r.o. Žamberk,  Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz