CZ EN DE

Aktuálně nabízíme
tyto volné pozice:

Technický kontrolor kvality, CNC obráběč, Elektromontér, Elektronik, Konstruktér elektro, Koordinátor zavádění nových výrob, Lakýrník, Manipulant plechové výroby, Montážní dělník, Nástrojař, Obsluha práškové lakovny, Řidič VZV, manipulant... kompletní nabídka...

 

Vypuštění meteorologického balónu - Fík 3

Již potřetí se pan učitel Jiří Hovorka ze ZŠ 28.října v Žamberku se svými žáky pustil do vědeckého projektu s názvem Fík 3. Projekt měl za cíl vytvořit amatérský výškový rekord ve výstupu meteorologického balónu střední třídy napuštěný plynem Heliem a měření maxima radiace nad územím ČR. I letos mu byli partnery za Akademii věd pan Kákona a za ČVÚT pan Kovář, které tento projekt zaujal a výsledky použijí v dalších výzkumech.

 

Tak jak to vše bylo? Začátkem školního roku pan Hovorka vytvořil tým žáků z 9. třídy ve složení 5 děvčat a 3 chlapců a Fíka (skutečně se jedná o pejska, který se jmemuje Fík a je maskotem). Začali společně projekt připravovat, a to k termínu vypuštění v sobotu, 27. ledna 2018.

Dle vývoje počasí se místo startu přesunulo z Turnova na letiště v Příbrami. Start byl naplánován na 8:00 hod. ráno, ale díky složitým oznamovacím povinnostem do Centra letového provozu a získání povolení ke startu se čas vypuštění posunul na 9:45 hod.

Do té doby se pilně pracovalo na výpočtech množství plynu v balónu dle aktuálního vývoje počasí, na perfektním upevnění všech přístrojů, padáku a kamery k balónu. Čas startu byl dodržen, vše proběhlo dle plánu a balón začal stoupat rychlostí 6 m/s. Díky internetové aplikaci Haphup, kterou jsme si naistalovali do mobilního telefonu se mohlo vše sledovat živě i s výpočtem místa dopadu. To bylo vypočteno do okolí Rožnova pod Radhoštěm. Díky silnému proudění vzduchu ve výšce 30km se ale místo dopadu neustále měnilo, protože rychlost balónu byla i 91 m/s (tj. 327 km/h).

Hned po startu vyrazil konvoj tří aut, který sledoval dráhu balónu a měl za cíl dohledat balón po jeho dopadu, vyzvednout všechny přístroje a vyhodnotit záznamy.

Ale už teď víme, že balón vystoupal po 2:25 hodinách do výšky 34 361m a na zem dopadl ve 12:31 hod. dle přesně vypočtených GPS souřadnic. Ty nám ukázaly místo 20km jihovýchodně od polského Krakowa, v pusté krajině. Dohledání by komplikovala tma, ale naštěstí se tak nestalo. Po zveřejnění informací o letu a dopadu balónu na polských sociálních sítích, byl balón nalezen a předán studentovi z České akademie věd. Ten vše přivezl do Čech a naše pouť tak skončila těsně před Ostravou. Nyní se vyhodnocují údaje z přístrojů o průběhu letu. Z přístroje zvaný dozimetr se vypočítávají hodnoty radiace naměřené po celou dobu letu, který přístroj shromažďoval.

Musím říci, že celá sobotní akce byla velmi zajímavá. Jen sledovat přípravy a velkou snahu všech přítomných ke splnění cíle. A taky velmi poučná z informací od pánů z České akademie věd, ČVÚT i od pana učitele. Myslím, že jsem se s tímto týmem nesetkal naposledy. Projekt Fík 3 je přihlášen do soutěže Festival vědy a techniky pro děti a mládež (Amavet) v Pardubicích, kde se 8. a 9. března 2018 uskuteční XI. ročník krajského kola této soutěže.  

Aleš Dytrt, 29.01.2018

2018 01 30 balon32018 01 30 balon2

© 2014 - 2016 Bühler CZ, s.r.o. Žamberk,  Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz