CZ EN DE
Tradiční výlet týmu Nástrojárny zamířil na Náchodsko

Ano, již po šestnácté v řadě se konal v pátek 21. srpna 2020 tradiční výlet týmu Nástrojárny za poznáním do blízké části východních Čech. Tentokrát to nebyla „pouze jen Nástrojárna“, ale přidali se i zástupci spolupracujících úseků (Obrobny, Výdejny, Údržby, Elektra, Servisního týmu montáže, Plechů, Tréninkového centra), včetně jednoho „důchodce“ a v plně obsazeném mikrobusu se vydalo 17 členů výpravy za poznáním. Bylo plánováno šest cílů, nakonec jich bylo sedm.

 

Prvním zastavením byla dopolední návštěva Městského muzea v Novém Městě nad Metují a hned následovala prohlídka soukromé sbírky hodinek značky Prim firmou Eltos. Prim je československá, respektive česká značka výrobce hodinek (náramkových a kapesních), byla zapsána roku 1956 a od roku 1957, kdy začala probíhat sériová výroba. V roce 1969 získal novoměstský výrobce samostatnost a začal užívat jméno Elton.

Ještě v dopoledních hodinách proběhla prohlídka státního zámku Náchod. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí z jeho historie jako například, že samotný hrad a pravděpodobně i město Náchod založil Hron z rodu Načeraticů v polovině 13. století. Hrad byl postaven při zemské obchodní stezce v blízkosti česko-kladské hranice a měl proto velký strategický význam.

Po obědě jsme navštívili Jiráskovu turistickou chatu s nejkrásnější rozhlednou Královéhradeckého kraje. Chata je perlou Klubu českých turistů. Krásný výhled na vodní nádrž Rozkoš, obec Dobrošov a Náchod, včetně panoramat Orlických hor a Krkonoš nás všechny okouzlil.

Další z naplánovaných cílů byla prohlídka pěchotního srubu N-J 74 u Bělovsi. Byl nám promítnut dokumentární film, z kterého jsme se dozvěděli o historii Československého opevnění (v zahraničí někdy též nazývána jako Benešova linie) jako soustavě pevností a pevnůstek budovaných Československem v letech 1935–1938 v pohraničí a na vybraných vnitrozemských příčkách. Opevnění bylo budováno proti nepřátelsky naladěným sousedním státům – Německu, Maďarsku, Rakousku a Polsku. Následovala i ukázka tehdejší výzbroje ČS armády.

Poslední, již v úvodu zmiňované sedmé zastavení, bylo pietní místo bojiště Bitvy u Náchoda (někdy také „Bitva na Dobeníně“), která se odehrála 27.června 1866 ve východních Čechách. Byla první velkou bitvou prusko-rakouské války.

Myslím, že výběr a pestrost jednotlivých navštívených míst naplnila očekávání všech „účastníků zájezdu“. Byl to krásný letní den, plný zážitků z našeho blízkého kraje. Tak zase za rok, budeme se všichni moc těšit.

Aleš Dytrt, 31.08.2020

© 2014 - 2016 Bühler CZ, s.r.o. Žamberk,  Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz