CZ EN DE
Tradiční výlet týmu Nástrojárny - návštěva Jaroměře a Ratibořic

Již po čtrnácté v řadě se vydal tým Nástrojárny za poznáním do blízké části východních Čech. Celkem 15 členů výpravy, včetně „důchodci“ se vydalo za poznáním do Jaroměře, Ratibořic a Šestajovic. Výlet se uskutečnil v pátek, 13. července 2018.

Prvním zastavením byla dopolední návštěva železničního muzea Výtopna Jaroměř. Výtopna parních lokomotiv je stará více jak 110 let a vrátili jsme se tak do doby, kdy železnici vládla pára. V soukromém muzeu jsme nalezli desítky exponátů, mimo jiné parní lokomotivu Conrad Vorlauf z roku 1873 nebo unikátní elektrickou akumulátorovou lokomotivu Ringhoffer z roku 1916.

Druhým zastavením po dobrém obědě byly Ratibořice. Procházkou jsme se dostali k zámku, kde část z nás využila organizované prohlídky moderního empírového zámeckého sídla. Ostatní si prohlédli Babiččino údolí. Na začátku Babiččina údolí stojí známé pískovcové sousoší babičky a dětí.  Právě sem umístila Božena Němcová děj svého románu Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky, ale to všichni pamatujeme ze školních lavic.

Třetí zastavení proběhlo v muzeu motocyklů v Šestajovicích. Muzeum představuje aktuálně přes 100 československých cestovních, sportovních, plochodrážných i motokrosových motocyklů z let 1934 až 2004 a je propojeno s expozicí historických hraček z let 1890 až 1975, panenek a kočárků, koloběžek, dřevěných hraček i knížek a vybavení pokojíčků.

Den se pomalu chýlil ke konci, byl čas návratu a zastavení na dobré večeři bylo sladkou tečkou na závěr.  Tak zase za rok, budeme se všichni moc těšit.                                                                   

Aleš Dytrt

© 2014 - 2016 Bühler CZ, s.r.o. Žamberk,  Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz