CZ EN DE

Vedle cukrářů, kuchařů, zedníků, instalatérů a truhlářů se budou na Zámku v Žamberku potkávat i obráběči. Střední škola obchodu, řemesel a služeb zavádí ve spolupráci s místní firmou Bühler CZ a za významné podpory Pardubického kraje a Města Žamberka nový učební obor Obráběč kovů. Přihlášky mohou žáci posledních ročníků základních škol podávat do 15. března a od září 2015 mohou nastoupit. Spolupráci stvrdily všechny zúčastněné strany slavnostním podpisem Memoranda 27. 2. 2015 v Žamberku.

Výhod má nový obor hned několik

Důležité pro žáky i pro jejich budoucí džob je, že praxi se budou učit na nejmodernějších CNC strojích přímo v tréninkovém centru firmy Bühler CZ pod dohledem špičkových odborníků. Pardubický kraj podpoří žáky oboru vzdělání Obráběč kovů formou prospěchových stipendií. Na tuto finanční podporu navazuje stipendium, které za dobré výsledky poskytne firma Bühler CZ Žamberk přímo žákovi, nebo jeho zákonnému zástupci. Pravidelná výplata od firmy - při splnění požadavků až 3 000 korun - bude jistě žáky motivovat k dobrým výsledkům. Tři roky utečou jako voda a absolventi budou moci okamžitě nastoupit na pracoviště, které už dobře znají a své dosavadní znalosti a zkušenosti si už jenom pozvednou na profesionální úroveň. „Včas se tak naučí zásady, které se uplatňují v každé moderní a prosperující strojírenské firmě," uvedl Stanislav Hudák, šéf tréninkového centra Bühler CZ Žamberk.

Vysoká úroveň praktické výuky, Švýcaři budou inspirovat

„Rozhodující na naší spolupráci je vysoká úroveň teoretického studia na škole i špičková praktická výuka na moderních strojích v nadstandardních podmínkách firmy Bühler," uvedl ředitel Bühler CZ Žamberk Jiří Appeltauer. Starosta Jiří Dytrt si pochvaluje, že tak výjimečná aktivita vzniká jako první právě v Žamberku: „Pro vedení města je potěšitelné sledovat rozvoj takovéto spolupráce, kterou samozřejmě podporujeme. Pilotní projekt může být inspirací pro další subjekty v Pardubickém kraji. Spolupráce školy a firmy může do budoucna pomoci řešit nedostatek kvalifikované pracovní síly v různých regionech. Cílem vedení města je rozvíjet v žácích zájem o technické obory už od nižších tříd, proto chceme nabídnout oběma základním školám, které zřizujeme, podmínky pro rozvoj technických dovedností žáků, inspirovat je a nabídnout jim možnosti praktického vyučování. "

Podle ředitelky SŠ OŘS Zuzany Pecháčkové se už zájemci ozývají a přišli také osobně při dni otevřených dveří, který škola uspořádala 6. února. „S vedením firmy Bühler CZ spolupracujeme v posledních týdnech téměř každodenně na přípravě technického vybavení školy a na tematickém obsahu výuky oboru. Vážíme si podpory generálního ředitele Bühler CZ Jiřího Appeltauera i švýcarských manažerů firmy Bühler Group Uzwil. Ti při své poslední návštěvě přislíbili, že náš školský systém výuky technických oborů budou průběžně obohacovat o dobré a osvědčené zkušenosti, které využívají ve své zemi," uvedla Zuzana Pecháčková a dodala: „Za obrovskou podporu děkuji hejtmanovi Martinu Netolickému. Díky Pardubickému kraji jsme stihli obor ve druhé polovině loňského roku akreditovat na ministerstvu školství."

Spolupráci školy a firmy dává hejtman Martin Netolický za příklad

„Tento projekt má naši plnou podporu, těžko bychom mohli financovat takové vybavení, které nabídne podnik. Pro školu, zaměstnavatele, ale především pro žáky je to výborná příležitost. Je to přesně ta cesta, kterou chceme, aby se odborné školství v kraji ubíralo," prohlásil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Přílohy:

Fotogalerie:

2015 02 27 memo12015 02 27 memo22015 02 27 memo42015 02 27 memo5

více fotografií...

© 2014 - 2016 Bühler CZ, s.r.o. Žamberk,  Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz