CZ EN DE

Nejedná se o hory, nýbrž o důmyslné strojní zařízení - automaty (roboty) pro bezvřetenové dopřádací stroje. Jedná se o nedílnou součást vysoce moderních textilních strojů, které zákazník Bühleru posílá do celého světa.

Čtyři tisíce dopřádacích rotorových robotů, které ve firmě Bühler CZ v Žamberku vyrábějí od roku 2002, mají na svém kontu pracovníci montáže, kteří je sestavují a následně expedují zákazníkovi do německého Ingolstadtu. Pracovníci montáže = mechanici, elektromechanici a kontroloři, se v Bühleru v Žamberku podílejí na výrobě stroje, který, který dnes plně nahrazuje lidskou práci. „Robot vykonává činnosti, které dříve prováděla tkadlena u textilního stroje:  čištění rotoru, vyhledání přetrhu včetně opětovného navázání příze,  výměnu plné cívky a nasazení prázdné dutinky s následným navedením příze.. Dnes to za ni udělá robot, který se obslouží sám. Jedna tkadlena v textilní firmě tak má v dnešní době na starosti hned několik strojů, které především kontroluje," říká ředitel firmy Jiří Appeltauer.

Na každém z dvaceti týdně vyrobených robotů zanechá svou stopu dvacet pracovníků montáže – mechaniků a elektromechaniků. Do skeletu - „těla" robota, vyrobeného na jiném pracovišti v této firmě, zde montují nejrůznější komponenty dodané zákazníkem - pneumatické válce, mechanické podsestavy, elektrorozvody. Poté stroj, který tvoří celkem tři tisíce součástek, projde vlastním záběhem a seřízením na zkušebním pracovišti. Když je robot smontován, je třeba ho otestovat, odzkoušet a seřídit. To se provádí na tzv. standu, což je zkrácený jednosekcový textilní stroj. „My robota na konci montáže „oživíme" a zkontrolujeme, zda dělá všechno přesně tak, jak má. Následně jej připevníme na transportní přepravní paletu, zabalíme a připravíme pro expedici. Po celou dobu montáže jde o plně týmovou práci lidí různých profesí. Navazují na sebe, proto je nutná jejich souhra," říká Jaroslav Hájek konstruktér a vedoucí projektů

Práce s lidmi je zde tedy na prvním místě. „Musíme našim pracovníkům rozumět, naslouchat jim, domluvit se s nimi. A člověk není robot," reaguje slovní hříčkou vedoucí montáže Luboš Prokopec a dodává: „Na montážním pracovišti lidi práce baví. Na začátku roku 2014 jsme zvyšovali výrobu a přijali jsme sedm nových pracovníků. V současné době máme požadavek na přijetí dalších pěti," uzavírá Luboš Prokopec, který se spolu se svými kolegy už těší na „pětitisícovku". Tu zde předpokládají zdolat na konci roku 2015.

Zdenka Hanyšová Celá

© 2014 - 2016 Bühler CZ, s.r.o. Žamberk,  Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz