CZ EN DE

Aktuálně nabízíme
tyto volné pozice:

Technický kontrolor kvality, CNC obráběč, Elektromontér, Elektronik, Konstruktér elektro, Koordinátor zavádění nových výrob, Lakýrník, Manipulant plechové výroby, Montážní dělník, Nástrojař, Obsluha práškové lakovny, Řidič VZV, manipulant... kompletní nabídka...

 

"Je to dobrá práce. A když na to nebudeš kašlat, uplatníš se, a ještě si vyděláš," říká za budoucí obráběče Dominik

Učně – přesněji žáky nového učebního oboru Obráběč kovů jsem zastihla na praxi v žamberské firmě Bühler CZ, zrovna, když si v tréninkovém centru „vyměňovali“ místa u stolku, u kterého probírali své pokroky v prvním pololetí. Hovořili o nich s těmi, kteří jim celé první pololetí připravovali práci a odborně je vedli. Ono už jde totiž do tuhého: od druhého pololetí žákům k tisícovce kapesného přibydou další tisíce korun jako motivační stipendium podle jejich školních i pracovních výsledků.

Mistr odborného výcviku a šéf tréninkového centra Stanislav Hudák právě hovořili s Lucií. „Zrovna tu Lucce říkám, co se mi líbí, jak dělá, a ptám se, v čem jí mohu pomoci, aby mohla zlepšit ostatní, co není třeba ještě ideální.“ Lucii stipendium určitě motivuje. „Mám obavy, že matiku už zlepšit nemůžu, i kdybych se na hlavu stavěla,“ říká. „Budeme přemýšlet, jakým způsobem ji můžeme matiku naučit učit,“ slíbil Stanislav Hudák a dodal: „Lucka je neuvěřitelně šikovná, dodržuje pracovní morálku, je správně divoká a nabitá energií, to je na ní vidět. Je dokonce šikovnější než mnozí kluci, je mimořádně pracovitá. Nabídli jsme jí brigádu přímo u nás na technické přípravě výroby, kde se zároveň seznámí se vším, co je nutno udělat, než se technologický postup stane realitou. Bude to pro ni mít velký přínos i po odborné stránce. Bude vědět, jak se technicky připravuje výroba.“

Těší se na vyšší stípko a práce v dílně je baví

Opustila jsem rozhovor s Luckou a odešla jsem k ponku, kde kluci vyráběli upínku. „Nepoužijí k tomu prakticky nic jiného, než vrták, pilu, pilník a ruce. A upravují výrobek ve svěráku tak dlouho, dokud nebude mít správný tvar a rozměr, a až půjdou pracovat na stroji, tak ji budou používat.“ uvedl mě do problematiky Stanislav Hudák. „Kluci, nebolí vás ruce?,“ ptám se. „Ne, to je v pohodě,“ odpovídá jako první Dominik. Říká, že je mu tady fajn a že na zvýšené stípko ve druhém pololetí dosáhne. Má z toho radost. Spolužák Daniel je trošku pozadu s výrobkem: „Já jsem chyběl a musím to teď dodělat“. Beru do ruky jiný výrobek před dokončením: „Přiznám se, že potíže by mě dělalo vyrobit do kovového produktu předepsanou díru, kulatou, hladkou, a do ní ještě závit,“ otáčím se na něho s otázkou. „To nic není... Nejtěžší je chytnout přesně ten radius v zaoblení. Když se to pak vyndá a položí k sobě, musí být oba stejný,“ pochichtává se.

Jirku baví praxe víc, než škola: „A mám za to ty peníze. Teď jsme měli tisícovku, od druhého pololetí bude motivační část vyšší, podle prospěchu ve škole a známek z praxe,“ těší se. Jsem zvědavá: „Bude tě to motivovat? „ Asi jo.“ A co je baví doma, taky si hrají s technikou? „Baví nás technický spánek“ – škodolibě se oba shodují na odpovědi.

Adam má už jednu školu za sebou a v dílně se mu taky daří. Lidé okolo jsou ochotní, poradí, pomohou. Kluci bývají občas víc unavení v týdnu, kdy mají praxi. „Záleží, jak se vyspíme, je to přece jen jiný režim, chodíme na sedm, musíme s tím počítat a jít dřív spát,“ shodují se.

Obráběč je dobrá volba a má dobré uplatnění

Blíží se přijímačky, mimo jiné se na ně chystají právě i ve Střední odborné škole obchodu, řemesel a služeb v Žamberku na zámku a budou přijímat další studenty do dalšího prvního ročníku oboru Obráběč kovů. A tak jsem se zkusila zeptat: „Kluci, jak byste motivovali jiné zájemce, kdybyste jim chtěli poradit tenhle obor v této škole a v této firmě?“ Dominik reaguje jako první: „Řekl bych mu, že je to dobrá práce a myslím, že i dobře placená, a že když se budou učit a pak na to nebudou vyloženě kašlat, můžou se tím i dobře uživit.“

„Obráběč kovů v Žamberku je dobrý obor a pro dobré uplatnění. Byl jsem se podívat ve škole jinde a tohle je o hodně lepší,“ uzavírá Tomáš.

Zdenka Hanyšová Celá

© 2014 - 2016 Bühler CZ, s.r.o. Žamberk,  Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz