CZ EN DE
"Je to dobrá práce. A když na to nebudeš kašlat, uplatníš se, a ještě si vyděláš," říká za budoucí obráběče Dominik

Učně – přesněji žáky nového učebního oboru Obráběč kovů jsem zastihla na praxi v žamberské firmě Bühler CZ, zrovna, když si v tréninkovém centru „vyměňovali“ místa u stolku, u kterého probírali své pokroky v prvním pololetí. Hovořili o nich s těmi, kteří jim celé první pololetí připravovali práci a odborně je vedli. Ono už jde totiž do tuhého: od druhého pololetí žákům k tisícovce kapesného přibydou další tisíce korun jako motivační stipendium podle jejich školních i pracovních výsledků.

Mistr odborného výcviku a šéf tréninkového centra Stanislav Hudák právě hovořili s Lucií. „Zrovna tu Lucce říkám, co se mi líbí, jak dělá, a ptám se, v čem jí mohu pomoci, aby mohla zlepšit ostatní, co není třeba ještě ideální.“ Lucii stipendium určitě motivuje. „Mám obavy, že matiku už zlepšit nemůžu, i kdybych se na hlavu stavěla,“ říká. „Budeme přemýšlet, jakým způsobem ji můžeme matiku naučit učit,“ slíbil Stanislav Hudák a dodal: „Lucka je neuvěřitelně šikovná, dodržuje pracovní morálku, je správně divoká a nabitá energií, to je na ní vidět. Je dokonce šikovnější než mnozí kluci, je mimořádně pracovitá. Nabídli jsme jí brigádu přímo u nás na technické přípravě výroby, kde se zároveň seznámí se vším, co je nutno udělat, než se technologický postup stane realitou. Bude to pro ni mít velký přínos i po odborné stránce. Bude vědět, jak se technicky připravuje výroba.“

Těší se na vyšší stípko a práce v dílně je baví

Opustila jsem rozhovor s Luckou a odešla jsem k ponku, kde kluci vyráběli upínku. „Nepoužijí k tomu prakticky nic jiného, než vrták, pilu, pilník a ruce. A upravují výrobek ve svěráku tak dlouho, dokud nebude mít správný tvar a rozměr, a až půjdou pracovat na stroji, tak ji budou používat.“ uvedl mě do problematiky Stanislav Hudák. „Kluci, nebolí vás ruce?,“ ptám se. „Ne, to je v pohodě,“ odpovídá jako první Dominik. Říká, že je mu tady fajn a že na zvýšené stípko ve druhém pololetí dosáhne. Má z toho radost. Spolužák Daniel je trošku pozadu s výrobkem: „Já jsem chyběl a musím to teď dodělat“. Beru do ruky jiný výrobek před dokončením: „Přiznám se, že potíže by mě dělalo vyrobit do kovového produktu předepsanou díru, kulatou, hladkou, a do ní ještě závit,“ otáčím se na něho s otázkou. „To nic není... Nejtěžší je chytnout přesně ten radius v zaoblení. Když se to pak vyndá a položí k sobě, musí být oba stejný,“ pochichtává se.

Jirku baví praxe víc, než škola: „A mám za to ty peníze. Teď jsme měli tisícovku, od druhého pololetí bude motivační část vyšší, podle prospěchu ve škole a známek z praxe,“ těší se. Jsem zvědavá: „Bude tě to motivovat? „ Asi jo.“ A co je baví doma, taky si hrají s technikou? „Baví nás technický spánek“ – škodolibě se oba shodují na odpovědi.

Adam má už jednu školu za sebou a v dílně se mu taky daří. Lidé okolo jsou ochotní, poradí, pomohou. Kluci bývají občas víc unavení v týdnu, kdy mají praxi. „Záleží, jak se vyspíme, je to přece jen jiný režim, chodíme na sedm, musíme s tím počítat a jít dřív spát,“ shodují se.

Obráběč je dobrá volba a má dobré uplatnění

Blíží se přijímačky, mimo jiné se na ně chystají právě i ve Střední odborné škole obchodu, řemesel a služeb v Žamberku na zámku a budou přijímat další studenty do dalšího prvního ročníku oboru Obráběč kovů. A tak jsem se zkusila zeptat: „Kluci, jak byste motivovali jiné zájemce, kdybyste jim chtěli poradit tenhle obor v této škole a v této firmě?“ Dominik reaguje jako první: „Řekl bych mu, že je to dobrá práce a myslím, že i dobře placená, a že když se budou učit a pak na to nebudou vyloženě kašlat, můžou se tím i dobře uživit.“

„Obráběč kovů v Žamberku je dobrý obor a pro dobré uplatnění. Byl jsem se podívat ve škole jinde a tohle je o hodně lepší,“ uzavírá Tomáš.

Zdenka Hanyšová Celá

© 2014 - 2016 Bühler CZ, s.r.o. Žamberk,  Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz