CZ EN DE
Den plný objevů a nadšení z techniky přilákal přes tři stovky lidí

Sto padesát dětí a téměř dvě stovky dospělých v sobotu 28. listopadu od ranních hodin doslova pohlcovaly výrobní haly firmy Bühler CZ. Návštěvníky přilákaly přísliby zážitkové podívané na Techné a chuť seznámit se všemi smysly s tím, co všechno dnešní špičková moderní technika ve světové strojírenské firmě umí. Konal se zde třetí ročník Dne otevřených dveří hlavně pro ty, kteří se rozhodují, jakou profesi si vybrat.

„Nečekal jsem to. Pracuje tu moje manželka a tak jsem si řekl, že se podíváme, o čem to vždycky mluví. Nevycházím z údivu,“ reagoval otec dvou dcer po prohlídce pracovišť. „Jsem tu se synem a jeho kamarádem, oba si to užívají. Mají to tu velmi dobře připraveno, vyznačené trasy, informační panely u každého pracoviště, je tu čisto,“ pochválila jedna ze starostlivých maminek.

„Lidé se často nemohli odtrhnout z některého z dvaceti pracovišť, které jsme jim představovali. Otázky nebraly konce, proto se nám skupinky posunovaly pomaleji a lidé se se zájmem zdrželi,“ řekl jeden z hlavních organizátorů Miroslav Štěpán. Mile překvapeno bylo 22 zástupců středních škol a učilišť, kteří na akci prezentovali své možnosti vzdělávání. „Děkujeme firmě Bühler za tuto možnost, je velmi důležité propojit praktickou ukázku řemesla s nabídkou škol, které k oboru nabízejí cestu,“ řekl Jiří Novák, ředitel Střední odborné školy a středního odborného učiliště v Lanškrouně.

Svařovali naoko i doopravdy

Děti i dospělí nasbírali spoustu zážitků. Například si doopravdy „sáhli“ na CNC stroj a podle toho, jak byly zruční, byla také kvalitní jejich šachová figurka, kterou si mohli vyrobit a odnést jako suvenýr. Na trenažéru si vyzkoušeli trpělivost a přesnost svařování. Velmi atraktivní pro všechny bylo skutečně svařování. Zahráli si s malým robotem, stejným, jaký si od firmy odvezl nedávno český prezident. Prošli si provozy, kde se obrábějí kovy, montují průmyslové výrobky a zaujalo je nejpřesnější pracoviště kontroly s nejpřesnější měřicí technikou.

A vyplněním testu se přihlásili do hry o ceny. Ředitel firmy Jiří Appeltauer osmkrát vylosoval vítěze a rozdal čtyři MP3 a čtyři luxusní kudličky Bühler. „Rád bych řekl rodičům, aby dětem naslouchali v tom, kudy se ony samy chtějí ubírat. Potkal jsem v sobotu kluka, který mi řekl, že ho technika moc baví. Těžké pro něj bude vysvětlit to své mamince. Přeju rodičům odvahu nechat děti vybrat si svou vlastní cestu.“

Učni jsou „profi“ partneři

V „nasazení“ byli i naši učni oboru obráběč kovů, a to už podruhé v uplynulém týdnu. Po Technohrátkách ve Střední škole obchodu, řemesel a služeb Žamberk byli dobrými rádci i na Techné. „Naši žáci vystupovali zcela profesionálně a byli výbornými partnery. Díky nim děti ztrácely ostych a více se zapojovaly do dění. Bez nich by to nebylo ono,” říká šéf tréninkového centra Stanislav Hudák, kterého přítomnost velkého počtu menších dětí na Dni otevřených dveří potěšila.

“Utvářet vztah člověka určitým směrem až ve 14 letech je někdy už pozdě, proto je dobře, že s rodiči a staršími sourozenci přišly i děti z prvního stupně. Je důležité, aby se „našly“ mnohem dříve a postupně došly k tomu, že mohou dělat, co je baví. A co člověka baví, nepovažuje za práci, ale za zábavu. Takové spolupracovníky potřebujeme. Základní školy, které s námi spolupracují, dělají pro své žáky daleko víc, než často dokáží i jejich rodiče docenit. A zdá se, že to začíná mít své výsledky,“ uvedl Stanislav Hudák.

Podle nejednoho z účastníků byli zaměstnanci firmy, kteří návštěvníky provázeli a informovali, naladěni na zájem. „Ochotně odpovídali na všechno, bylo vidět, že je baví mluvit o své firmě, jsou hrdí na technologie, se kterými pracují a za svou prací si stojí. Ochota, vstřícnost a zdravé sebevědomí podtrhovaly jejich hrdost na firmu, ke které mají vztah. Všichni jsme poslouchali a ptali se,“ měl chuť svěřit se starší muž, dědeček dvou malých vnuků. Práci na přípravě a průběhu akce u 142 aktivně zapojených spolupracovníků ocenil také ředitel Jiří Appeltauer.

Zdenka Hanyšová Celá

více fotografiíí...

© 2014 - 2016 Bühler CZ, s.r.o. Žamberk,  Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz