CZ EN DE

I přes to, že tato zvláštní doba nepovoluje amatérsky sportovat, a je povolován sport pouze sportovcům na profesionální úrovni, tak mezinárodní šachová federace FIDE přišla s nápadem, uspořádat první mistrovství světa firem v šachu.  Online prostředí je na nápor šachistů zvyklé, tak stačilo pouze vymyslet formát turnaje a nalákat firmy nějakým zajímavým benefitem, aby své zaměstnance do takového turnaje globálního formátu přihlásili.   Jako obrovské lákadlo, kromě prestiže a titulu mistra světa, bylo i to, že dva nejlepší týmy se pojedou účastnit jako VIP hosté MS v šachu žen, které se koná v letošním roce v Dubaji a budou mít možnost si Mistryní světa i fyzicky zahrát.

Společnost Buhler CZ této nabídky využila a jedno družstvo do tohoto turnaje přihlásila.  Turnaj probíhal v době od 19. února 2021 do 21. února 2021, kdy první dva dny se hrála kvalifikace, a vítězové skupin hrají poslední den finálové kolo o titul.

Tohoto výjimečného okamžiku se za družstvo nesoucí název Bühler účastnili: jako kapitán, hráč a technická podpora Martin Poslušný, dále David Kameník, Petr Langr a jako hostující žena, Veronika Šmajzrová. 

Celkem se přihlásilo 248 týmů, které byly nejprve rozděleny do dvou části dle časových pásem a to na východní (195) a západní (53).  Celkem bylo registrováno 1478 hráčů ze 78 zemí. Východní část byla dále rozdělena na 6 skupin a západní na 2. Družstvo Buhler bylo nalosováno do skupiny C   jako 15 nasazené a se ziskem 12,5 bodu i toto nasazení obhájilo. Škoda jen, že v tomto herním formátu nebylo lépe hodnoceno vítězství týmu, neboť s bilancí čtyř výher a dvou proher by byl náš tým dokonce na místě šestém.

Protože v pravidlech bylo zakotveno i to, že se může zúčastnit jeden hráč či hráčka, který není v zaměstnaneckém poměru ke společnosti, kterou zastupuje, bylo k vidění i to, že za tým Kindred nastoupil úřadující mistr světa, světová jednička, a nejlepší profesionální hráč šachu posledních let GM Magnus Carlsen a ten hraje např. s „hobíkem“ Hassan Sampath Santoshem z týmu Oracle, který není ani registrovaným hráčem v šachové federaci. Kdy se vám tato možnost naskytne? Pravděpodobně nikdy jindy než v online prostředí. Hráči světové špičky, kteří se turnaje zúčastnili:

NOR Carlsen Magnus                    světová jednička

RUS  Nepomniachti Ian                 hráč světového žebříčku č.4

NED Giri Anish                                hráč světového žebříčku č.11

POL  Wojtaszek Radoslaw            hráč světového žebříčku č. 37

Celkovými vítězi se stali hráči družstva Grenke Bank AG, kteří ve finále porazili favorizované družstvo Sber Bank, a tím se stali prvními mistry světa firem v online šachu.

Turnaj jsme odehráli v prostorech společnosti Bühler, občerstvení bylo ze strany asistentky pana ředitele rovněž zajištěno.  Technickou podporu, jak bylo již dříve zmíněno, zajistil Martin Poslušný. Všem děkuji a těším se na případný druhý ročník.  Závěrem   výsledky jednotlivých hráčů a tabulka s umístěním.

David Kameník, 22. února 2021

Kompletní výsledky stáhněte ve formátu PDF (146 kB)

© 2014 - 2016 Bühler CZ, s.r.o. Žamberk,  Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz